Drákula – Mýtus a charakteristika nejslavnějšího upíra všech dob

Ne vždy byli upíři vnímáni jako elegantní pánové temnoty. V minulosti byli lidmi popisováni spíše jako hloupé a neohrabané pijavice. To se změnilo až s povídkou Lorda Polidoriho. To byl doktor, který doprovázel na cestách slavného spisovatele Byrona. Polidori se také věnoval literatuře a roku 1816 napsal úspěšnou povídku Upír (The Vampire) a tím se stal prvním autorem píšícím o upírech.

Upírkostym-upir-111063

Tato dvacetistránková povídka vykreslovala příběh atraktivního aristokratického upíra plného šarmu a intelektu a vzbudila v londýnské společnosti velký rozruch. Poprvé byla publikována v The Monthly Magazine v Anglii a hlavní hrdina Lord Ruthven je dodnes jednou z nejdůležitějších postav ovlivňujících vývoj představy moderního upíra. Stále se hovoří o tom, zda se Polidori neispiroval samotným Byronem, který napsal báseň Giaour (1813), ve které popisuje upíra stejně jako jeho lékař a přítel. Oba vykreslují upíra jako mimořádně pohledného, bohatého a úspěšného muže s bledou tváří, který má ohromný úspěch u žen. Tak se zrodil tzv. Byronovský upír – pohledný a sexuálně přitažlivý.

mw-100670-1_01Inspirace ve snu – Bram Stoker

Říká se, že spouštěčem k napsání románu o Drákulovi byl sen, který se zdál Stokerovi 7. března 1890. Byl to sen o krásných mladých ženách, které ho chtěly políbit na krk. On se však bál o svůj život a vzdoroval jim, dokud nepřišel starý rozzuřený hrabě a neřekl: „Tento muž patří mně!“ Spekuluje se však také o tom, jestli nemá kořeny spíše v příbězích, která Bramovi vyprávěla jeho matka Charlote. Bram byl jako dítě velmi nemocný a jeho matka mu krátila dlouhé chvíle vyprávěním příběhů. Nevynechala ani epidemii cholery a pravdivý příběh o muži, který zemřel, ale pak se probral ve své rakvi nebo povídání o Irovi, který pil krev dobytka. To mohlo na dětské duši zanechat nějaké následky.dekorace-nahrobni-kamen-placici-zena-mw-113317-1

Ať už to bylo jakkoli, mladý Stoker pečlivě sbíral všechny hororové příběhy a inspiraci hledal i ve svém okolí. Mnoho jeho přátel prý v jeho příběhu našlo své osoby. První poznámky na slavném Drákulovi začal Stoker psát na dovolené ve Whitby. Obzvláště místní hřbitov a rybářská vesnička mu byly velkou inspirací. Vrak lodi v místním přístavu představoval vzor místa, ve kterém pobýval Drákula v Anglii.

mw-117429-Upírka, maskaŽivá těla

Příběhy o upírech také vyživovaly nálezy těl, které ani delší dobu po úmrtí nevykazovaly známky smrti nebo rozkladu. Například malíř a básník Dante Gabriel Rossetti, který nechal po sedmi letech otevřít rakev své manželky. Důvodem byla kniha básní, kterou jí do rakve uložil, ale jaké bylo zděšení, když viděl, že i po letech se stav jeho manželky vůbec nezměnil. Stále byla krásná a měla husté zlaté vlasy. Tyto příběhy o dobře vypadajících mrtvých tělech živily po dlouhá desetiletí pověsti a víru v reinkarnaci. V této době docházelo přímo k masovému otevírání hrobů, což přispělo k tomu, že se rapidně zvýšil počet obětí tuberkulózy. Při otevírání hrobů totiž docházelo také k rozšiřování bakterií, které byly dlouho životaschopné.

fontanka-upiri-zena-170004Lidé viděli dobře živené tělo v hrobě a nedokázali si to vysvětlit. Ani nemohli, když neznali procesy, ke kterým dochází v těle po smrti. Hnilobné bakterie, které rozkládají orgány, způsobí to, že se tělo nafoukne a zvětší. Proto i jedinci, kteří byli hubení, mohli vypadat najednou oplácaně. Kůže se sloupne a vrchní vrstva pokožky, která má zdravou růžovou barvu, vypadá velmi čerstvě. Rozkladné procesy uvnitř těla také způsobují zvuky, které vyvolávají pocit, že se v rakvi něco děje. Při rozpadu vnitřních orgánů odchází tekutiny ven ústy a ty pak mohou vypadat jako čerstvá krev. Navíc tělo pohřbené pod zemí má velmi malý přísun kyslíku, což rozklad zpomaluje. Všechny tyto faktory budily dojem, že nebožtíci po nocích běhají venku, vysávají krev živým a vlastně se jim dobře daří.

mw-100670-1Příběh Drákuly

Drákula je román v dopisech, jehož hrdina Jonathan Harker přijíždí do Transylvánie, kde se má setkat s hrabětem Drákulou, aby s ním projednal obchodní záležitosti. Brzy mu však dochází, že hrabě je nějaký divný, ale to už je na zámku prakticky uvězněn. Z Rumunska se příběh přesouvá do Londýna, kde na Harkera čeká jeho přítelkyně Mína. Ta se snaží pomoci své přítelkyni Lucy, která ale stejně nakonec promění v upíra. Drákula kousne i Mínu a v té chvíli začíná urputný boj proti hraběti.

Popis Drákulydlouha-kape-upir-mwr-111420

Jonathan v knize popisuje Drákulu jako vysokého muže s bílým knírkem a stále černým oblečením. Podle něj spal v bedně a v noci lezl po zdech po zdech jako ještěrka a celkově se choval velice divně. Mína zase hovoří o tvrdých, ale smyslných rysech v obličeji a výrazných červených rtech kontrastujících s bílými zuby. Ani jeden z nich však nezmiňuje černý plášť nebo postavený límec s červenou podšívkou, které si s Drákulou dnes zcela běžně spojujeme. Mína si také všímá, že pro hraběte neplatí některé přírodní zákony. Nevrhá žádný stín, neodráží se v zrcadle a do obydlí může vstoupit pouze po výslovném pozvání majitele. Může se ale proměnit ve vlka, v netopýra nebo dokonce v mlhu, kterou nezastaví ani zamčené dveře. Ve dne je zcela bezmocný a svou moc také ztrácí při konfrontaci s česnekem nebo svatými věcmi.

102838Filmy

Existuje opravdu mnoho více či méně úspěšných filmových adaptací o Drákulovi. Nejvěrnější je asi snímek z roku 1922 Nosferatu – Symfonie hrůzy. Jméno hraběte sice bylo změněno a z Londýna byl přestěhován do Brém, ale to jen proto, aby se obešla autorská práva. První film s názvem Drákula spatřil světlo světa v roce 1931 a od té doby můžeme najít spoustu jeho pokračovatelů. Velmi úspěšná byla také americká verze z roku 1992. Charismatický Drákula, krásné ženy a hororový příběh s romantickým nádechem diváky prostě stále baví.

Karnevalové kostýmyupiri plast

Drákula patří mezi klasické a nejoblíbenější převleky, tak se podíváme na to, jak by měl vlastně vypadat. Zásada číslo jedna –má styl a šarm! Oblečení klasického Drákuly je dobře známo. Pokud se chcete obléknout jako potomek ctihodného rumunského šlechtického rodu se zálibou v excentrické stravě, budete potřebovat dlouhý černý plášť se stojatým límcem. Díky dnešním filmům však máme i moderní podobu Drákuly. V každém případě to musí být elegán, což vyžaduje oblek, cylindr a samozřejmě ochranné sluneční brýle.

100672Velkou pozornost také věnujte svým zubům. Upír potřebuje pořádné špičáky a takové pravděpodobně ve svých ústech nemáte. Dejte si pozor na nějaké levné umělé zuby, které Vám v průběhu večera budou vypadávat. Upír, jehož zubní protéza končí opakovaně ve skleničce, nepůsobí moc děsivě. Také se vyhýbejte příliš velkým plastovým zubům. Šišlavá a patlavá řeč výrazně snižuje pravděpodobnost, že na závěr večera budete přisátí na krku svého okouzlujícího protějšku. Tady neváhejte a vsaďte na kvalitní upíří zuby, které se nalepují a upevňují dentální hmotou.

V každém případě v kostýmu Drákuly reprezentujete vznešenou rumunskou rodinu a na to byste měli myslet celý večer. Buďte šarmantní, okouzlující a chovejte se úslužně k dámám. Ony to ocení.

Tak hezký večer a dobrou noc.

Pokud se chcete dozvědět více o kostýmech upírů nebo o jejich historie, přečtěte si tyto články.

Upíří kostýmy (1. část) – Co se skrývá pod pláštěm

Upíří kostýmy (2. část) – Upíří móda v historii filmu

Dozvíte se v nich o dlouhé historii upírů, o zajímavých případech údajných upírů a také podrobnou historii upírů ve filmu.

detske-saty-vampirka-111015drakulamw-117653-Temný drákula, maskamc6050-03_04mw-117499-kridla-latec-upir-cervena-59-90kostym-upirova-nevestka-111062kostym-vampir-claw-mwr-111431upiri-nahrdelnik-p439nahrobni-kamen-hieroglyfy-mw-113315-1

Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.
Trackbacks are closed, but you can post a comment.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *