Benátské karnevalové masky

Benátská maska Colombina

Benátské karnevalové masky mají svůj typický styl. Jejich vznik se přisuzuje především divadelním účelům, kdy každá maska měla své specifické znaky. Již na první pohled lze rozeznat například masku doktora, která je typicky bílá a s podlouhlým nosem. Tento tvar vznikl především kvůli nemocem a smrtelným chorobám, aby mohl doktor uvnitř masky dýchat a nenakazil se zamořeným morovým vzduchem. Takto pak byla maska přenesena i na divadelní prkna. Další masky jako Bauta nebo Columbina jsou již veselejšího charakteru. Jsou bohatě zdobené, lahodící lidskému oku již od prvního pohledu. Zlato a blýskavé ozdoby dodávají maskám ten správný šmrnc. Není divu, že si je šlechta brzy oblíbila, vypadají totiž velmi honosně.

Klasické karnevalové masky, které můžeme na benátském festivalu vidět, jsou buď celo-bličejové, nebo zakrývají pouze půlku obličeje: tváře, nos a oči. Záleží na tom, o jakou postavu se jedná a zda je maska pouze malým designovým doplňkem, nebo je to nutná součást kostýmu. Například v dobách, kdy byly velmi oblíbené plesy pořádané šlechtou a panovníkem, se často nosily karnevalové masky v podobě škrabošek přes oči, ať už byly uvázané kolem hlavy, nebo se držely v ruce na tyčce. Leckterý urozený pán pak měl pomotanou hlavu z krásných očí své tanečnice, která mu však neprozradila svoji identitu a zůstala po celý večer tajuplná a skrytá. Proto také mnohdy nevěděl, o koho se přesně jedná a neznal její celou tvář. Hledání dámy následující den bylo o to těžší. Z toho vyplývá, že karnevalové masky dříve také napomáhaly ukrýt identitu svého nositele. Mnoho zámožných pánů se nerado ukazovalo na veřejnosti s jistými pochybnými lidmi. Tito pánové si nemohli dovolit být viděni v kompromitujících situacích, proto se takto maskovali. Masky tedy vždy nesloužily pouze k veselí a radovánkám, účelu, který jim téměř každý přisuzuje. Člověk vždy dokáže využít dobrého úmyslu ke špatným účelům.

Benátské karnevalové masky

Karnevalových masek je však nespočet druhů. Hojně oblíbené, především pak u dětí, jsou masky zvířátek. Děti je využijí nejenom při oslavách na zahradě, ale i běžně doma při hraní s kamarády a kamarádkami nebo s rodiči. Dětská fantazie je neuvěřitelná, proto hra na zoo je jenom slabé připomenutí toho, co lze s maskami vytvářet. Jistě by Vás ani nepřekvapilo, kdyby si Vaše ratolest masku zvířátek tak moc zamilovala, že ji ani v posteli na spaní nebude chtít sundat.

Dalším druhem karnevalových masek můžou být halloweenské masky. V poslední době se tento americký svátek začíná hojně rozšiřovat i u nás. Jedná se o svátek všech svatých, kdy 31. října děti oblečené do strašidelných kostýmů doplněných o karnevalové masky chodí od domu k domu a vykřikují: Koledu, koledu, nebo ti něco provedu. A aby opravdu něco neprovedly, každý jim dá radši nějakou tu sladkost do košíčku, a malá strašidélka pokračují dále k dalším dveřím.

Jistě u Vás doma masky nebudou ležet ladem a sami se budete nakonec divit, jak často je využijete. Stačí jedno příjemné posezení s přáteli odpoledne nad lahví vína, které se protáhne do pozdních hodin a druhý den se již budete prohlížet fotky, jak vyvádíte blbosti a všichni sedíte u stolu s karnevalovými maskami na hlavě. A nemluvě o tom, až si budete tyto alba s fotkami prohlížet za několik let a kupodivu ty samé karnevalové masky vytáhnete opět ze skříně a opět se hodně zasmějete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *